CHCI POMOCI

Praktické dovednosti v dětské paliativní péči

,
24. května 2024
čtení na 2 min.

Poradkyně rané péče se zúčastnila tradičního setkání, které pořádá Sekce dětské paliativní péče ČSPM a Institut Pallium.

Byly připravené tři workshopy zaměřené na:

- fyziologické vyšetření dítěte

- základy bazální stimulace a muzikoterapie

- aromaterapii

Fyziologické vyšetření dítěte i pro nezdravotníky

Tento workshop byl vhodný pro zdravotníky i nezdravotníky, společně se zúčastnění věnovali celkovému vyšetření dítěte od hlavy k patě a následně si vyzkoušeli, jak se zachovat v situacích, kdy se dítěti např. špatně dýchá, co mohou udělat zdravotníci, co ostatní profese, prakticky si zkusili zavedení NGS, portové jehly, péči o PICC, polohování dítěte atd. Workshop se uskutečnil pod vedením prim. MUDr. Mahuleny Exnerové, Mgr. Jitky Kosíkové a prim. MUDr. Pavla Rozsívala. Všichni lektoři jsou členy rady Sekce dětské paliativní péče ČSPM ČLS JEP.

Bazální stimulace s prvky muzikoterapie

Během workshopu jsme si ve dvojicích navzájem vyzkoušeli polohování, smyslovou a orofaciální stimulaci s využitím různých pomůcek. Do aktivit zapojili hudební nástroje, vibrace, vůně i barevná světýlka. Užili si roli terapeuta i roli klienta. Workshop vedly zkušené terapeutky Mgr. Irena Lintnerová a Dagmar Brázdilová z Centra Kaňka.

Aromaterapie

Zážitkový workshop zaměřený na sebepéči pro pracovníky v pečujících profesích. Praktické ukázky používání éterických olejů na podporu fyzické, duševní a emocionální pohody jako prevence syndromu vyhoření, přepracovanosti a stresu. Vlastnoruční výroba produktu (inhalační tyčinky, roll on, soli nebo oleje do koupele). Workshop vedla Andrea Knight členka České asociace aromaterapeutů.

Získané dovednosti využijeme v péči o vážně nemocné děti.

Top heartmagnifiercrosschevron-down