CHCI POMOCI

Jak na Islandu pečují o rodinu

01. srpna 2022
čtení na 2 min.

Letní měsíce jsou také obdobím dovolených. Já strávil několik dní na Islandu a mimo krásné přírody jsem se zajímal také o to, jak na Islandu pečují o rodinu. 

Na právní ochranu dětí je v severských zemích obecně kladen velký důraz. Zároveň je vyvíjena maximální snaha, aby byl potenciální problém řešen ihned při jeho vzniku a přímo v rodině, a to prostřednictvím komplexního systému, do kterého jsou zapojeni koordinátoři již od mateřských škol, ale také například pediatři, kteří mohou potenciální problémy odhalit. Zároveň je nastavena ohlašovací povinnost, která je nadřazena i principům mlčenlivosti například u představitelů církve.

Součástí snahy o zachovávání dětí v přirozeném prostředí je takzvaná multisystémová terapie. Jedná se o expertní práci přímo s dětmi a rodinami pro eliminaci problémového chování dětí, předcházení umisťování dětí do dětských domovů či jejich odebírání do pěstounské péče. Princip spočívá v intenzivní pětiměsíční práci expertů přímo v rodině, ve které bylo identifikováno problémové zázemí nebo chování dítěte včetně užívání návykových látek, problémů se zákonem či absencí škol docházky.

Severský přístup je velkou inspirací. V České republice poměrně pomalu dochází ke změnám, které jsou jím inspirovány. Doufáme, že budou úspěšně zavedeny a pomohou zlepšit péči o ohrožené děti.

 

 autor Pavel Dosoudil - Rodinná poradna Slaný

Top heartmagnifiercrosschevron-down