Kolpingovo dílo ČR

Jsme hrdými členy spolku Kolpingovo dílo ČR a patříme ke 31 českým pobočkám – Kolpingovým rodinám – které jsou nositeli myšlenek zakladatele Adolpha Kolpinga. Posláním Kolpingova díla je porozumět potřebám společnosti a reagovat na ně, podávat jednotlivcům a rodinám pomocnou ruku ve složitých etapách života a podporovat jejich sounáležitost i soběstačnost.

Od vzniku po současnost

Historie Kolpingova díla se začala psát v polovině 19. století. Za založením stojí německý katolický kněz Adolph Kolping. Jeho silný odkaz se rozšířil z Německa do celého světa a nyní se pobočky nacházejí v 56 zemích na všech kontinentech.

V České republice vzniklo v roce 1992 ve Žďáru nad Sázavou občanské sdružení Kolpingovo dílo ČR. Začaly se rozrůstat další a další pobočky a v současné době je jich na našem území 31. Kolpingovy rodiny spadají pod Kolpinovo dílo, ale mají vlastní právní subjektivitu a zvolené představenstvo, které rozhoduje o činnosti a aktivitách pobočky. Kolpingovy rodiny jsou součástí farností a aktivně se zapojují do života farní obce.

Komu a jak Kolpingovo dílo pomáhá

Hlavním zájmem většiny Kolpingových rodin je práce s dětmi, mládeží a rodinami i podpora zapojení do dění v okolí i v širší společnosti. Za tímto účelem pořádáme různé celoroční volnočasové aktivity, letní tábory a kroužky. Při farnostech organizujeme kulturní a duchovní akce.

Důležitou součástí je také vzdělávání, které považujeme za cestu k plnohodnotnému životu. Kolpingovo dílo ČR provozuje Biskupské gymnázium a Střední školu gastronomickou A. Kolpinga, ale vzdělává také dobrovolníky pro práci s dětmi.

Významnou aktivitou jsou sociální projekty, které pomváhají rodinám s hendikepovanými dětmi, matkám samoživitelkám nebo drogově závislým.

Více se o spolku Kolpingovo dílo ČR dozvíte na webu kolping.cz.