Víkend pro rodiny dětí PAS

, ,
20. prosince 2022
čtení na 3 min.

Ve dnech 9.-11.12.2022 proběhl letošní poslední víkend pro autistické rodiny, jehož téma znělo: „Tvoříme bezpečnou vánoční atmosféru“

Děti i dospělý se setkaly v klášteře benediktinek na Bílé Hoře – opatství Venio. Na děti a rodiče čekal opět bohatý program. V pátek na přivítání je čekala „domácí čajovna“ a rozsvícení svíček v klášterní kapličce. Lektorka Jana Adolfová měla v sobotu přednášku jenom pro rodiče a pak společné tvoření s dětmi. Během víkendu byly rodiny v Praze na vánoční procházce. Tvořili se i vánoční přáníčka, jablíčka a pomeranče. Pro rodiny ten pravý vánoční čas již nastal a dle reakcí se opět akce podařila:

“Byl to jeden z nejlepších víkendů, které jsme s vámi zažili… Syn poté, co pozoroval další děti, byl ochoten poprvé ochutnat opečenou klobásu na vánočním trhu.”

“Díky takovýmto akcím se já i syn cítíme sami sebou. Můžeme si užít čas společně s ostatními, aniž by nás neustále někdo hodnotil a komentoval. Máme možnost poznat nové rodiče a syn nové kamarády. O všech syn doma hovoří jako o kamarádech, kteří mu chybí, protože žádné jiné opravdové kamarády bohužel díky své originalitě nemá.”

“Moc děkujeme za možnost strávit s vámi úžasný a obohacující víkend. Velmi se mi líbilo, jak si kluci sedli, jejich vzájemná komunikace. Na 100% bychom s vámi chtěli jet znovu.” (Od maminky, která s námi byla poprvé.)

“Lektorka mi opět rozšířila svým vyprávěním obzor a objasnila některé věci, které dcera dělá, ale protože se neumí vyjadřovat, může je právě prožívat tak, jak to lektorka popsala. Posunulo mě to zase o krok v poznání mé dcery. Opravdu krásné a jedinečně obohacující setkání! Dále děkuji, že se i další dcera mohla zapojit do části programu. Ocenila tvořeníčko a možnost zase vidět známé tváře. To, že se může účastnit alespoň částečně, je skvělé, a tak se i zdravý sourozenec necítí být “odhozen” stranou.”

“Každý další víkend, který máme tu čest s vámi absolvovat, je lepší a lepší. Je úžasné vidět, jak pracujete se zpětnou vazbou a snažíte se pro nás rodiče i naše děti dělat to nejlepší a otevírat nám nové možnosti.”

“Velké díky Kolpingově rodině Smečno i Báře a Ernestovi za vše, co pro nás dělají. Za to, jak se o nás starají a otevírají nám nové možnosti. Pomáháte nám i našim dětem “přežívat” v dnešním bláznivém světě. Díky vám je svět krásnější.”

Doprovázeli Barbora a Ernesto Chuecos.