CHCI POMOCI

Co je autismus - Alternativní teorie a pohledy

Aby to s tou diagnostikou bylo ještě složitější, přichází v prosinci 2021 prestižní vědecký časopis Frontiers s článkem  poukazujícím na přílišnou či nedostatečnou aktivitu imunitního systému, na  alergie, poruchy žírných buněk, zánětlivé procesy či autoimunitní poruchy jako možnou  příčinu autistických symptomů. Autoři doslova tvrdí, že  "zakořeněné předpoklady, že autismus je vrozená a celoživotní porucha, jsou chybné" a  poukazují na to, že regres do autismu je spíše pravidlo, než výjimka  a uvádějí souvislosti  vzniku regresivního autismu s farmaky a infekcemi (zarděnkami, herpes viry). Jinými slovy základní autistické symptomy jako ztráta reaktivity, sociální reciprocity a řeči jsou základními symptomy i u  autoimunitní encefalitidy ( závažná zánětlivá neurologická porucha mozku, při které infekce napadá mozek a nebo vlastní imunitní systém napadá mozek.)

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2021.775017/full

Jiný zajímavý výzkum zmiňuje na svých stránkách i VZP.

Ozývají se ale  i hlasy, že autismus není žádná nemoc. Ať již od osob s diagnostikovaným Aspergerovým syndromem, kteří to jací jsou považují za součást své osobnosti (a dokonce se i objevují články v zahraničí, že zavedení DSM 5 a "zrušení diagnozy Asperger" vede u některých z nich až k osobnostním krizím kar.kent či prims.ucalgary ) či různé duchovní přístupy - např.  MUDr. Lilie Molčan, která vnímá autismus jako  zvláštní stav, který osoba zažívá, jako plné odpojení osobnosti od vědomí, úplnou svobodu od stereotypů a hodnot hmotného světa.  Paní Molčan říká, že pokud nasměrujeme terapii na  poznaní svého vnitřního světa  a začneme mluvit s dětmi jazykem, kterému rozumí, jazykem hlubokých vnitřních pocitů, jazykem duší  a  nebudeme se zaměřovat  na vnější začlenění do společnosti tak se pochopíme, neb  každý  z nás má duši,  která nám dává šanci na skutečný život......

http://www.duhovenoviny.cz/autismus-rozsudek-nebo-sance-na-zivot/

Narazíte i na mnoho terapeutů "na pomezí", kteří sice připouští nějaký biologický podklad, ale vlastní projevy považují za signály toho, že je třeba se obrátit k sobě -  "Děti s autismem se rodí, aby nás upozornily, že nejsme vůbec u sebe, že nevnímáme krásu kolem sebe, detaily, jednoduchost, ale i celek se vším, co k němu patří. Děti s autismem nás zastavují a chtějí, abychom začali vnímat, byli opravdoví a láskyplní."

https://www.e15.cz/rozhovory/lucie-vaculikova-autismus-je-civilizacni-nemoc-jako-rakovina-1278651

https://www.celostnimedicina.cz/diagnoza-autismus-prokleti-nebo-dar.htm

A jsou i duchovní terapeuté, kteří říkají,  že děti s autismem nás přišly učit bezpodmínečné lásce, která se v našem světe vytrácí.

https://www.youtube.com/watch?v=rFgGCURj_8M

Top heartmagnifiercrosschevron-down